Podłogi i posadzki

Nie bez znaczenia dla funkcjonalności i efektu optycznego Twojego ogrodu zimowego będzie miało to po czym będziesz chodził, czyli jego posadzka. Doskonale analizują się tu całkowitego materiały naturalne, takie gdy kamień, cegła, terrakota, gres lub drewno. Materiał na posadzkę musisz dobrać tak, aby dobrze komponował się z podłogą w pomieszczeniu mieszkalnym, spośród którego będzie wejście do ogrodu zimowego, tak aby oranżeria stała się efektownym „przedłużeniem” pokoju.
Jakimś spośród w największym stopniu typowych artykułów na posadzkę jest drewno. Nie koniecznie musi być to parkiet taki sam jak w pokoju łączącym się z ogrodem zimowym. Jako alternatywę możesz zastosować drewniany bruk. Tworzy się go z prostopadłościennej kostki (polecane gatunki drewna owo sosna, modrzew, świerk oraz dąb) o grubości kilku cm. Drewno powinno być oszlifowane a zaimpregnowane. Może być dodatkowo także polakierowane. Zaletą bruku drewnianego jest włości izolacja termiczna i tłumienie odgłosów chodów. Wadą natomiast jest konieczność wykonywania licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeżeli potrzebujesz materiału na posadzkę bardziej konsekwentnego, doskonale sprawdzi się kamień nieskomplikowany (najbardziej ondulacja będzie podłoga z granitu, bazaltu i kwarcytu. Ileś mniej trwałe, lecz także bardzo odporne na szlifowanie, będą posadzki spośród piaskowca). Naskórkowy z kamienia naturalnego nie będą zupełnie gładkie, powinny być zatem dobrze łączone, aby utworzyły zwarta pokrywę. Niestety wszelkie plamy powinno się natychmiast sprzątać, gdyż substancje płynne szybko wnikają w strukturę posadzki z kamiennej a są nader trudne do usunięcia. Poza tym taka posadzka będzie stosunkowo droga.

O wiele tańszym gatunkiem będzie posadzka z kamienia sztucznego. Płyty z kamienia sztucznego, podobnie jak betonowe, kamienne i ceramiczne oraz bezwzględne cegły, są bardzo trwałe i sprawiają wrażenie gładkich.

Efektownie będzie prezentował się także klinkier. Płytki klinkierowe są odporne, twarde oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Są często stosowane na posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych, więc łatwo będzie Ci skomponować posadzkę w ogrodzie zimowym z posadzką w sąsiadującym pokoju mieszkalnym. Płytki klinkierowe mogą egzystować wygładzone (uwaga: łatwo się na nich pośliznąć!) lub o powierzchni chropowatej (doskonałe aż do wnętrz rustykalnych).

Kolejny materiał, na który należałoby zwrócić adnotację to terakota. Podobnie jak cegła jest przygotowywana z gliny a ma porowatą fakturę. O jej wyjątkowym uroku determinują czułego, przytłumione, często nierównomiernie rozłożone barwy. Płytki terakotowe produkowane są w bogatych konturach, dzięki czemu będziesz mógł stworzyć posadzkę o mozaikowym wyglądzie.

Mamy już omówione najważniejsze aspekty konstrukcyjne ogrodu zimowego i czynniki zapewniające właściwy komfort, zarówno ludziom jak i uprawianym tu roślinom. Możemy zatem przejść aż do kwestii najbardziej czułej i interesującej dla miłośnika uprawy roślin…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konstrukcja ogrodu zimowego i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>