Roślny w ogrodzie zimowym

Z punktu widzenia miłośnika uprawy roślin, są one najważniejszym aspektem ogrodu zimowego. Rośliny powinny tu tworzyć czułą gwoli oka kompozycję ale również muszą być dobrane odpowiednio do warunków klimatycznych panujących w krajowym ogrodzie zimowym. Nie bez znaczenia będą tu wcześniej omówione elementy, takie jak położenie ogrodu względem stron świata, wpływające na nasłonecznienie i panujące tu temperatury, wentylacja i ogrzewanie.
Dobierając rośliny aż do ogrodu zimowego powinno się i abyś dostarczyłby uwagę na styl całkowitej kompozycji. Warto zatem wybrać rośliny nie tylko pasujące do siebie wymaganiami środowiskowymi ale także swoim kręgosłupem. Jeżeli nie masz doznania w dobieraniu roślin, postaraj się po prostu aby były to rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej.

W większości ogrodów zimowych położonych od strony południowej, południowo-zachodniej czy też południowo-wschodniej latem temperatura będzie docierałaby dość wysokie wartości, z reguły powyżej 20°C. W zimie temperaturę możemy regulować na krzyż ogrzewanie. Jeżeli w pomieszczeniu tym domownicy nie będą spędzać nadmiernie wiele frazeologizmu, warto utrzymać tu temperaturę 10 do 15°C, zaoszczędzając przy tym na kosztach ogrzewania. W takich warunkach będziesz mógł przewidzieć ogród w stylu śródziemnomorskim. Rośliny tego klimatu zimą chodzą w stan spoczynku. Botanik taki będzie dość banalny w uprawie i stosunkowo tani w obronieniu.

Dziwny – egzotyczny – istota osiągniesz tu sadząc rozmaite palmy. Będziesz mógł także cieszyć się owocami z drzewek cytrusowych czy też kawy. Będą tu pasowały również rośliny o dekoracyjnych kwiatach: bugenwille, datury, gardenie, oleandry i storczyki. Możesz także dobrać rośliny o ciekawym pokroju lub liściach, wybierając z paproci. Po ścianach mogą wspinać się bluszcze i męczennice.

Jeżeli aczkolwiek w Twojej oranżerii w okresie zimowym ma być mile tak samo jak w pomieszczeniach mieszkalnych (20°C lub więcej) lepiej abyś wybrał styl Dalekiego Wschodu. Taką stylistykę możemy stosować zarówno w ogrodach ogrzewanych jak i nieogrzewanych zimą, w których temp. nie spada poniżej 10°C. Dalekowschodni klimat owo z reguły bogactwo tropikalnych liści i kwiatów, oszałamiający aromat, plusk wody i świergot ptaków, oraz kojąca cisza i delikatne dźwięki. W ogrodzie zimowym w biegu azjatyckim znajdują się zwykle banalnego w pielęgnacji zimozielone rośliny, takie gdy bambusy. Sprawdzą się również pstre gatunki figowców z małymi liśćmi, np. figowiec benjamina czy też figa pnący. Chwytliwy akcent uzyskasz dzięki posadzeniu fatsji japońskiej. Roślinami charakterystycznymi dla kultury azjatyckiej są herbata kitajska (Camellia sinensis), kamelia japońska i azalie. Dopełnieniem tego stylu będą bambusowe końce i żaluzje, porcelanowe naczynia a figurki, rattanowe meble oraz wszelkie ministawy i fontanny.

Jeżeli nie lubisz stylu ogrodów azjatyckich, i chciałbyś w swoim ciepłym (grzanym zimą) i słonecznym ogrodzie zimowym mieć cokolwiek wyjątkowego – polecam bananowca, z uprawą którego mieszkańcy „zwykłych” mieszkań w blokach mają dość spore problemy.

Zadajesz sobie może pytanie – a co jeśli mam zacieniony ogród zimowy usytuowany od okolica północnej? No cóż – jest on najmniej korzystny do uprawy roślin, gdyż dociera tu malutko światła słonecznego. W zasadzie dzięki cały rok jest belzebub a chłodny i niewiele roślin będzie w nim dobrze rosło. Konieczne będzie intensywniejsze dogrzewanie i doświetlanie roślin. W miejscach cienistych dobrze sobie radzą aglaonemy. Doskonale orzeknie się także będący na czasie przebój wśród roślin lubiących cień – zamiokulkas zamiolistny. Przy uprawie tych dwóch roślin będziemy mogli zimą utrzymywać dogodną dla nas temp. pokojową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rośliny w ogrodzie zimowym. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>